Cena: na zapytanie
Zapytaj o ofertę❯Zadzwoń
Dzień 1
Wyjazd ze wskazanego miejsca zbiórki w godzinach wczesno porannych. Przejazd przez Słowację i Węgry do Rumunii. Sapanta – CIMITIRUL VASEL Wesoły Cmentarz w Sapancie wraz z kompleksem otaczających go cerkwi został wyróżniony i w 1999 roku dodano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Widnieje na niej jako jeden z najdziwniejszych zabytków świata. Cmentarz wyróżnia się przede wszystkim kolorowymi, drewnianymi nagrobkami. To krzyże w odcieniu błękitu. Kolor ten posiada nawet własną nazwę – albastru din Săpânţa, czyli błękit Sapanty – interpretowany jako symbol nadziei i nieba. Tu śmierć przestaje być anonimowa. Ironiczne i często przewrotne, skrupulatnie wyrzeźbione epitafia opisują przyczynę zgonu. Jednak na tym wyjątkowość błękitnych nagrobków się nie kończy! Oprócz płaskorzeźby na nagrobkach widnieją także epitafia, które w sarkastyczny i humorystyczny sposób opisuj zmarłego. „Pod tym ciężkim krzyżem, biedna moja teściowa spoczywa. Gdyby żyła trzy dni dłużej, byłbym w grobie, ona tutaj. Wy, którzy przechodzicie obok ludzie, spróbujcie jej nie obudzić. Jeśli do domu wróci, o głowę mnie skróci. Ale ja mam plan przebiegły, Powrót zatem już mniej pewny. Lepiej więc zostań tu, moja matulu” Sighet Marmatiei i Muzeum Ofiar Komunizmu. Przejazd do Baia Mare hotelu, obiadokolacja, odpoczynek po długiej podróży , nocleg.
Dzień 2
Śniadanie. Cluj – Napoca – Spacer po starym mieście. Przejazd do Turdy. Kopalnia soli w Turdzie - Jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie - prawdziwe muzeum górnictwa solnego w Transylwanii. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. to wyjątkowa kopalnia soli z atrakcjami takimi jak: amfiteatr, diabelski młyn, minigolf, bilard i łodzie. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. Eksploatację zakończono w roku 1932, a w 1992 miejsce otwarto dla zwiedzających. Od wejścia ciągnie się prawie kilometrowy, solny korytarz kierujący do najgłębszego punktu – 120 m w głąb kopalni. Jest to najbardziej niesamowity podziemny park rozrywki, w którym byłem. Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie – prawdziwe muzeum górnictwa solnego w Transylwanii. Jeden z architektonicznych i podziemnych cudów świata. Przejazd do Alba
Dzień 3
Śniadanie. Alba Iulia Biertan – Kościoł Warowny. Przejazd do Sighisoara - wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i jej średniowieczna forteca, otoczone murami Stare Miasto, dzięki któremu Sighisoara została wpisana na listę UNESCO. Twierdza Rupea - niedawno odrestaurowana w 2014 roku i pierwotnie zbudowana przez Sasów, a po raz pierwszy udokumentowana w XIII wieku. Feldioara - W czasie średniowiecza Feldioara nosiła nazwę Marienburg (Malbork). Nie jest to zbieg okoliczności, ponieważ osada ta stanowiła w owym czasie siedzibę zakonu krzyżackiego. Obecna nazwa zaś pochodzi od węgierskiego słowa Földvár które oznacza "zamek nad błotem". Warownia ta wzniesiona została w XIII wieku przez członków Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znanego także pod nazwą zakon krzyżacki, którzy zaproszeni zostali tu by ochraniać południowo-wschodni rejon ówczesnego Królestwa Węgier w razie ataków plemion Połowców i Pieczyngów. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 4
Śniadanie. Pałac Peles - Jest to dawna letnia rezydencja królów Rumunii – absolutna perła architektoniczna swoich czasów. Do tego w pałacu zastosowano praktycznie wszystkie nowinki i wielkie nowiny techniczne końcówki XIX stulecia. Kosztów nie liczono, a niesamowita sceneria w której ową rezydencję zbudowano
uwypukla jeszcze jej baśniowy charakter. Kościół Warowny w Prejmer - Budowla ta wzniesiona została na początku XIII wieku przez przybyłych tu na zaproszenie króla Andrzeja II Węgierskiego (1175-1235) - krzyżaków. Wokół kościoła wzniesione zostały potężne osiągające nawet do 14 metrów wysokości monumentalne mury obronne, co uczyniło z niego ekstremalnie trudną do zdobycia fortecę. W 1999 roku Kościół w Prejmer wraz sześcioma podobnymi obiektami warownymi wznoszonymi w średniowieczu przez mieszkańców Siedmiogrodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek Bran - został zbudowany na szczycie prawie 100 metrowego wzgórza. Zamek powstał w XIV w., a swą popularność zyskał opowieściami o tym, że mieszkał tam Wlad Palownik, który był pierwowzorem hrabiego Draculi. I choć ten miał w warowni przebywać tylko przez kilka dni, to legenda o nim stała się elementem promującym Bran, Przejazd do Braszowgdzie zwiedzimy saskie Stare miasto,zobaczymy m.in. : Plac Sfatului z miejskim ratuszem oraz okolice gotyckiego „Czarnego Kościoła*”, budynek starej szkoły z pomnikiem reformatora Johannesa Honterusa. W drodze do bramy Schei zobaczymy najwęższa uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed schronieniem się w niej jego przeciwników. U stóp wzgórza zobaczymy dawne umocnienia miasta obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5
Śniadanie. Poiana Brasov – droga Transfogarska ( jeśli tylko będzie otwarta) wjazd od północy. Sybin – Zwiedzanie Starego miasta. Piata mare - Jest to największy plac publiczny na starym mieście i był świadkiem działalności gospodarczej kupców z Sybina. Organizowano w nim zebrania obywatelskie, jarmarki, a nawet egzekucje. Johann Sachs von Harteneck , hrabia saski w latach 1691-1703, został ścięty na tym placu w 1703 roku.Plac został uznany przez UNESCO za zabytek architektury . Znajduje się w nim kilka reprezentacyjnych budynków: Pałac Brukenthala, Kościół Jezuitów, Niebieski Dom z Sybina (Moringer House), Wieża Rady, Dom Hallera, Dom Hechtów, Pałac Fileków, Lutsch House - siedziba FDGR, Dom Weidnera-Reussnera-Czekeliusa, cerkiew św. Trójcy. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 6
Śniadanie. Wyjazd do Oradei – spacer po najładniejszym architektonicznie mieście Rumunii ( secesja i art nouveau). Opuszczenie Rumunii. Przejazd przez Węgry i Słowację na miejsce zbiórki.
Oferta dla grup zorganizowanych - wycieczka sześciodniowa.
Pod czujnym okiem kancelarii |
|