Blog

Turystyka szkolna

Turystyka szkolna

Wycieczki szkolne to niewątpliwie bardzo ważny element edukacji. Co roku w okresie wiosennym i jesiennym tysiące uczniów korzysta z uroków biwaków, zielonych szkół, wycieczek w kraju oraz wyjazdów zagranicznych. Wycieczkę szkolną może organizować placówka oświaty, jednak zdecydowanie coraz częściej rodzice i dyrekcja szkół korzysta z usług profesjonalnych biur podróży.

 

DLACZEGO WARTO ORGANIZOWAĆ WYCIECZKI SZKOLNE Z ORGANIZATOREM TURYSTYKI?

 

Wycieczka szkolna organizowana z biurem podróży zapewni rodzicom przede wszystkim spokój o własne dziecko. Wyjazd organizowany przez touroperatora, to jednak znacznie więcej. Współpraca z profesjonalnym biurem podróży to:

 

Perfekcyjnie zaplanowana wycieczka dostosowana do wieku uczestników, wymagań danej grupy; organizatorzy wycieczek to profesjonaliści – mają doświadczenie i wiedzą, jak zapewnić interesujące i ciekawe programy dla uczniów; znają najnowsze atrakcje turystyczne, a programy wyjazdów są na bieżąco aktualizowane; uczestniczą w targach turystycznych spotkaniach branżowych, osobiście sprawdzają obiekty, aby zapewnić najwyższą jakość usług.

 

Gwarancja zwrotu wpłaconych środków w przypadku zdarzeń zewnętrznych takich jak pandemia, wojna, kataklizmy np. powódź.

 

Zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności / bankructwa organizatora bądź jego kontrahentów (zwrot środków, pokrycie kosztów powrotu do kraju).

 

Możliwości ubezpieczania się uczestników (indywidualnie lub grupowo) od kosztów rezygnacji i uniknięcie kosztów w przypadku np. nagłego zachorowania dziecka i niemożliwości jego uczestniczenia w wycieczce.

 

Możliwość indywidualnego ubezpieczenia się każdego uczestnika od chorób przewlekłych, uprawiania sportów na wycieczce, podwyższenie sumy ubezpieczenia.

 

Kompleksowa odpowiedzialność za całą wycieczkę szkolną, wszystkie usługi i świadczenia.

 

Precyzyjnie określona odpowiedzialność za jakość wraz z czytelną i jasną drogą dochodzenia roszczeń w przypadku kwestionowania jakości usługi - w przypadku organizacji przez szkołę i/lub nauczycieli lub „nielegalnego organizatora” odpowiedzialność za np. wypadek może spaść na nauczycieli i/lub dyrektora szkoły; wysoki poziom ochrony zagwarantowany ustawą o imprezach turystycznych i dyrektywą 2015/2302.

 

Sprawdzeni kontrahenci z zakresu transportu, usług noclegowych i gastronomicznych.

 

Dwufilarowa ochrona konsumentów – organizatorzy odprowadzają obligatoryjne składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy; każdy organizator ma ustawowy obowiązek posiadania gwarancji turystycznej, a dodatkowo większość ma wykupioną polisę OC, która dodatkowo chroni i zabezpiecza klientów.

 

Przejrzystość i legalizm fiskalny; placówka oświatowa może organizować wycieczkę szkolną, ale zgodnie z ustawą wtedy musi to robić non-profit, ewidencjonować wydatki i zwracać rodzicom ewentualne nadpłaty; w przypadku współpracy z organizatorem istnieje zawsze możliwość otrzymania faktury przez rodzica i/lub szkołę.

 

Prosta obsługa płatności – nauczyciele zwolnieni są z obowiązku zbierania wpłat gotówkowych, organizator umożliwia wpłacanie należności bezpośrednio na konto, a bardzo często też daje możliwość dokonywania opłaty poprzez kartę płatniczą.

 

Ważnym aspektem jest, iż organizator, nie tylko bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dobrą zabawę uczestników wyjazdu, ale przede wszystkim istnieje szereg norm i przepisów, określonych ustawą, które musi spełnić. Każdego organizatora, o ile działa legalnie, można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. By móc się tam znaleźć, potrzebuje on stosownych zezwoleń, m.in. marszałka województwa.

 

W JAKI SPOSÓB ZWERYFIKOWAĆ, CZY ORGANIZATOR DZIAŁA LEGALNIE?

 

Każdy marszałek województwa prowadzi rejestr organizatorów turystyki w danym województwie. Dokumenty i dane zbierane przez marszałków wprowadzane są do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT) prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Wystarczy wejść na stronę https://turystyka.gov.pl i kliknąć zakładkę Rejestr CEOTIPUNPUT, gdzie istnieje możliwość wyszukania danego organizatora i ściągnięcia raportu.

 

Można tam sprawdzić:

·         Czy organizator jest wpisany do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT);

·         Czy organizator rzeczywiście prowadzi działalność;

·         Czy organizator posiada zabezpieczenie finansowe na rzecz swoich klientów;

·         Jaka jest wysokość tego zabezpieczenia oraz okres obowiązywania.

 

WEJDŹ NA STRONĘ (LINK) I SPRAWDŹ CZY TWOJE BIURO PODRÓŻY DZIAŁA LEGALNIE I CZY TWOJE DZIECKO BĘDZIE BEZPIECZNE PODCZAS WYCIECZKI SZKOLNEJ!

Turystyka szkolna

Co spakować i zabrać ze sobą na kolonię / obóz letni ?

Co spakować i zabrać ze sobą na kolonię / obóz letni ?

To pytanie lubią zadawać nie tylko sami uczestnicy a nawet częściej ich rodzice :) Poniżej lista, która pewnie przyda się podczas pakowania.

 

Ważne by pamiętać o uzupełnionej karcie kolonijnej i upoważnieniu do podawania leków (jeżeli jest taka konieczność). Dokumenty te można pobrać z zakładki "Dokumenty do pobrania" znajdującej się na dole strony.

 

  • Ważny PASZPORT lub DOWÓD OSOBISTY ważny min. 4 miesiące. Dotyczy to wyjazdów zagranicznych lub krajowych gdzie w programie jest choćby jednodniowa wycieczka zagraniczna.
  • Ważną legitymację szkolną uprawniającą do zniżek.
  • Bagaż podręczny (plecak) i bagaż główny (walizka / torba), które warto podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka. Można także zabrać ze sobą mniejszy plecak, który posłuży na wycieczki, krótkie spacery.
  • Na kąpiele morskie lub wyjścia na basen – strój kąpielowy, dwa ręczniki (najlepiej cienkie, szybkoschnące), do tego jeden mniejszy do twarzy.
  • Artykuły chroniące przed słońcem: nakrycie głowy – czapka / kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem UV, balsam po opalaniu, pantenol.
  • Wygodne buty – zwłaszcza na dłuższe wycieczki, klapki, sandały, pantofle.
  • Przybory toaletowe – pasta do zębów, szczoteczka, mydło, żel pod prysznic, szczotka do włosów.
  • Środki przeciwko komarom, kleszczom oraz w przypadku choroby lokomocyjnej – Aviomarin.
  • Małą poduszkę i kocyk na drogę. Przyda się także cieplejsze, wygodne ubranie oraz powerbank.
  • Należy być przygotowanym na każdą pogodę – ubranie z długim rękawem, dres, polar.
  • Suchy prowiant na drogę.
  • Kieszonkowych, które można oddać do depozytu wychowawcom w podpisanej kopercie.

 

Czego nie warto zabierać?                                                          

  • Drogiego sprzętu (laptopów, aparatów), można je łatwo zepsuć lub zgubić.
  • Leków o których nie jest pisemnie powiadomiona kadra.
  • Zbyt dużego i ciężkiego bagażu.

Co spakować i zabrać ze sobą na kolonię / obóz letni ?

Czy warto jeździć na wycieczki szkolne?

Czy warto jeździć na wycieczki szkolne?

Wycieczka szkolna jako forma spędzania zajęć lekcyjnych pozwala zobaczyć nie odkryte dotąd miejsca, poznać kulturę i obyczaje nie tylko z perspektywy szkolnej ławki. Daje ona możliwość spędzenia więcej czasu i integracji ze znajomymi z klasy.

 

 

 

Mimo wielu pozytywnych aspektów, organizacja wycieczki szkolnej to nie lada wyzwanie. Polecamy zatem tą kwiestię do pozostawienia nam czyli Biurowi Podróży. Ułożymy dla Państwa program szyty na miarę, dostosowany do wieku i możliwości uczniów. Zapewnimy sprawdzonych usługodawców w kwestiach m.in. transportu, noclegu, przewodnictwa.

 

 

Zapraszamy do współpracy

Czy warto jeździć na wycieczki szkolne?

1
z   1

Pod czujnym okiem kancelarii